Moje preparace

28.8.2010 NOVINKA Preparace, Trvalý odkaz




 

Tady je zkrácený postup mojí preparace. Než začnete preparovat, doporučuji si přečíst podrobnější článek od P Pelikána "Jak vypreparovat rybu".  

Rybí hlavu zbavím slizu tak že ji ponořím do roztoku octa s vlažnou vodou (0,1 l octa na 10 l vody). Hlavu nechávám v tomto roztoku 10-20 minut. Až se začne sliz na povrchu hlavy srážet a vytvoří bílý povlak, hlavu vyjmu a za použití kartáčku a proudu vody ji vyčistím. Proudem vody dokonale propláchnu i vnitřní část (čelisti), kde bývá slizu nejvíc. Pozor však na ponechání hlavy v roztoku delší dobu, než je uvedeno, protože ocet působí negativně na jemné tkáně ryby, zejména mezi ploutevními paprsky.

Po omytí hlavy vložím do mírně rozevřených čelistí dřevěný kolík a ponořím ji do vodního roztoku formalínu (0,2 l koncentrovaného formalínu na 10 l vody). Normálně se nedá sehnat náhražkou je líh, ale s tím nemám zkušenosti.

Za 10 dnů hlavu vyndám, zbavím ji svaloviny. Používám peán, nůž, kleště a nůžky. Jsou potřeba silnější a delší kleště na vylámání páteře z ryby, Hlavně nezapomeňte na oči a maso za nimi. POZOR povrch ryby nesmí při této preparaci vyschnout!!

Poté opět rybu vložím do  formalínu o stejné koncentraci asi na 20 dní. Potom rybu dám na den do čisté vody.

Nyní následuje dodatečné zbavení svaloviny a sušení. Ploutve a skřele dávám mezi folii a karton. Folii používám kvůli dobré kontrole tvaru ploutví. Používám folii, která je určená na psaní pro děti - dá se koupit v každá papírnictví. Správný směr ploutví zajistím kolíčky. K vyplnění používám místo sádry montážní pěnu, sádru používám pouze na oblast očí. Rybu postavím čelistmi dolů (na suché místo), vložím do ní dostatečně dlouhý drát a vyplním montážní pěnou. POZOR pěna hodně nabyde a může se stát, že nám přetéká přes okraj preparátu. Ale ne vždy je montážní pěna nejlepším řešením, osvědčila se mi jen u štik a okounů, jinak se vracím ke klasické sádře. Může nám znehodnotit preparát. Kvůli tomu preparát vyplňuji maximálně do poloviny a chodím ho kontrolovat, aby pěna nepřetékala nebo se preparát nenafukoval. Jinak je nutné pěnu odebírat a vymačkávat. 

Během schnutí so připravím prkýnko na rybu, které vybrousím, aby byli vidět letokruhy, a poté nalakují. Po dokonalém vyschnutí ryby přidělávám rybě oči. Na oči používám knoflíky. Chce to jenom hledat a vybírat ty nejlepší. Vůbec nevadí že knoflíky mají dírky protože je zakápnu barvičkami na sklo, s kterými také vytvořím zorničku. Knoflík se zbroušenými hranami  přilepuji na preparát. Pak celý preparát přelakuji lakem, připevním na prkénko a pověsím na zeď. 

 

 

 

 
 

 
 
 

Komentář ke článku (0)

Anketa:Byl pro Vás tento článek užitečný?
A) Ano 100%
B) Spiš ano 0%
C) Spíš ne 0%
D) Ne 0%
Hlasovalo 3 čtenářů.

Rybářský rok 2009

25.2.2010 NOVINKA O mně , Trvalý odkaz




 Tento rok se mi až tak nedařilo oproti minulé sezóně. Přispělo tomu i nepříznivé počasí na rybách. 

 

Osobáček jsem si zvednul jen u cejna na 55cm.

Nejlepší týden na rybách jsem zažil, když jsme jeli začátkem srpna na dovolenou k Hněvkovické přehradě, kam utekli kapři z chovného rybníka. Brali tam kapři jako přes kopírák okolo 50cm.

 

Tento rok jsem si také udělal řidičák na motorku. Teď můžu vyrážet na ryby na mém novém stroji.

 

Také jsem začal se sumcařinou. Ze začátku jsem se trápil problematikou montáží, ale časem se to vylepšilo. Jenže úspěchy žádné, jediný sumec co jsem chytil, bylo miminko na feeder. Za celý rok jsem se vypravil na cca 5 výprav s cílem ulovit sumce až koncem srpna se mi podařilo chytit metrového sumce, ze kterého jsem měl velikou radost.

 

S přívlačí to tento rok taky moc nešlo.Největší rybu jsem chytil štiku pouhých 68cm.

 

 

 

Stav vody v našich řekách

 

Povodí Labe

Odkaz zde:  Povodí Labe

Povodí Vltavy

Odkaz zde: Povodí Vltavy

Povodí Moravy

Odkaz zde: Povodí Moravy

Povodí Ohře

Odkaz zde: Povodí Ohře

Bílí červi

23.2.2010 NOVINKA Tipy a triky, Trvalý odkaz

 

 

 

 

 

 

Bílí červi
Červi, tak používaná nástraha i návnada, že někdo si bez nich ani nedokáže představit vycházku k vodě. Pojďte si o nich něco přečíst.

Čerstvost červů

Vždy mě zajímá, zda jsou červi "čerství". To se dá poznat velmi jednoduše - v tělíčku každého červa je patrná černá skvrnka, která je u čerstvě vylíhlých červů v "ocásku", během stárnutí se skvrnka posouvá celým tělem až k hlavičce, pak následuje zakuklení. Podle polohy skvrny tedy lze alespoň zhruba odvodit, jak dlouho červi vydrží.

Zakoupené červy je třeba co nejdříve je uložit do chladničky (!! Ne do mrazáku!!), aby se zpomalilo jejich stárnutí a déle nám vydrželi.

Přikrmování  červů:

Pokud jsou červi ještě malí a chci je přikrmit, rozdrobím jim do krabičky kousek taveného sýra. Zde máme možnost i částečně ovlivnit barvu červů - do taveného sýra vetřeme potravinářské barvivo, díky čemuž začnou červi dostávat zvolenou barvu.


Plovoucí červi

Pokud byste někdy potřebovali mít masňáky plovoucí, např. aby pomaleji s háčkem klesali ke dnu při lovu na propad, nebo při lovu na feeder, aby se nástraha pohupovala kousek nade dnem, pak zkuste tento postup

Do misky dejte masňáky a zalijte je vodou do výšky asi 3 mm. Masňákům by měli koukat hřbety nad vodu, aby se mohli natahovat sosákem k hladině a nabírat do sebe vzduch. Je to jejich obrana před utopením. Nechte je takto asi 30 minut (bacha, mokrej masňák dokáže lézt i po kolmé stěně, něčím to přikryjte). Potom někteří z nich, určitě ti učenlivější, budou plavat - vyzkoušejte si to v nějaké nádobce. Neplovoucí hoďte do krmení. Plovoucí osušte a spotřebujte. Po styku s vodou se rychleji zakuklují.


Druhý postup se stejným účinkem je potopit masňáky úplně pod vodu asi tak na minutu, pak je vytáhnout a nechat minutu nadýchat, pak zase potopit, a tak asi 5x dokola…


Některé zdroje uvádějí, že čím čerstvější jsou masňáci, tím lepší efekt.

 

Průměrná známka: 1,00

Rybářský rok 2008

26.1.2010 NOVINKA O mně , Trvalý odkaz



Sezóna v roce 2008 byla pro mě velkým pokrokem.

 Z jara jsem se stal majitelem přívlačového prutu a feeder prutu. Na feeder jsem začal tahat plno ryb a asi tomu pomohlo i členství na mrk.cz protože tam jsem vyčetl spoustu věcí o taktice rybolovu správném krmení atd., proto jsem byl čím dál úspěšnější.

Nemohl jsem se dočkat na zahájení sezóny dravců. Po zahájení jsem zkoušel chytat boleny a vyplatilo se, pár jsem jich chytil a největší měl 58cm. Celou sezónu jsem si zvedal osobáčky ale to nejlepší bylo na podzim protože jsem si zvýšil osobaček štiky na 81cm! Což bylo úplně úžasný. Taky mě potěšil osobáček okouna 37cm.

Tenhle rok jsem se i dobře umístil na rybářských závodech z jara. Bylo to chytání pstruhů v Cholticích, kde jsem v dětech umístil jako 1. a vyhrál marcipánového kapra a mezi dospělýma 4. a vyhrál jsem brašnu na ryby. Další závody byly na Komoře, kde jsem se umístil 3. a vyhrál feeder prut a poslední závody byly na SL. ostrovech, kde jsem byl 4. a vyhrál jsem prut na lehčí přívlač.

Tuto sezónu hodnotím jako výbornou a doufám, že ta další bude ještě lepší!